اهـــلاً و سهـــــلاً بكم في المنتدى دفائن الحضارات و الكنوز ......................... ننصح بإستخدام متصفح قوقل كروم ( Google Chrome ) أثناء تصفح الموقع وشكر لكم. السلام عليكم , ادارة موقع دفائن تفتح باب الانضمام لاخوة المحللين لاصحاب ذات خبرة في تحليل الاشارات و الرموز يرجي ارسال رسالة خاصة الى ادارة الموقع.مع خالص التقدير

منتدى كنوز و دفائن موقع رموز و الاشارات,كنوز و دفائن
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.
إضافة رد 
 
تقييم الموضوع :
  • 0 أصوات - بمعدل 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه قهرکرده ها را آشتی بدهیم؟
الكاتب الموضوع
فرشاد غير متصل
المشرف العام
****

المشاركات : 97
معطى الشكر: 0
حصل على الشكر: 1 في 1 المشاركات
الإنتساب : Mar 2012
السمعة : 0
مشاركات : #1
چگونه قهرکرده ها را آشتی بدهیم؟
چگونه قهرکرده ها را آشتی بدهیم؟


خدا کند شما از آن خانواده هایی نباشید که همه اعضایش با هم قهرند و اگر مجبور شوند در مجلسی دور هم جمع شوند هر کسی گوشه ای را انتخاب می کند و ثانیه شماری می کند که مجلس تمام شود؛ اما به هر حال اگر در خانواده شما، دو نفر با هم قهرند و کدورتی به دل دارند، قطعا شما هم که با هر دوی آنها رفت و آمد دارید، در عذاب خواهید بود. ایام عید که می رسد، گروه اول آمار می گیرند که مبادا طرف مقابل در منزل شما باشد و آنها با هم روبه رو شوند. گاهی دلتان می گیرد که مگر ما چند روز دیگر زنده ایم یاچند بهار دیگر زمان داریم که آن را به قهر و جدایی سپری کنیم؟ تصمیم می گیرید آن دو نفر را آشتی بدهید اما ناگهان این در ذهن شما جرقه می زند که: «مبادا از دستم ناراحت شوند و روابطشان خراب تر شود؟!» ...

اگر شما هم مثل یکی از دوستان من، اکرم، قصد دارید توی این عید مراسم آشتی کنان راه بیندازید، آماده شوید تا سری به بدری سادات بهرامی بزنیم و راه و چاه این کار را از او بپرسیم. اکرم، سه خاله و دو دایی دارد. مادرش با خاله هایش قهر است و از قهرشان بیش از سه سال و نیم می گذرد. از وقتی مادربزرگش به رحمت خدا رفته انگار کانون گرم خانواده و صمیمیت هایشان هم مرده. اکرم ۳۵ ساله است، داستان زندگی اش را از زبان خود او بشنوید:

● قصه از کجا شروع شد؟

سه سال پیش عروسی کردم. با اینکه دو تا خاله خوب داشتم اما تا زمزمه کردم که آیا می توانم دعوتشان کنم یا نه، مادرم اخم درهم کشید و گفت: «چرا که نه، اما من توی عروسی ات پا نمی گذارم.»

دایم جای خالی آنها را حس می کردم، به خصوص دخترخاله و پسرخاله هایم که از کودکی با هم بزرگ شده بودیم. آنها هم به خاطر مادرهایشان حق ندارند با من یا مادرم تماس بگیرند. مدتی بعد باخبر شدم، دخترخاله ام باردار است و تا چند وقت دیگر زایمان می کند.

یواشکی به بیمارستان رفتم اما نه تنها آنها تحویلم نگرفتند بلکه مادرم نیز وقتی فهمید تا یک هفته رابطه مان شکرآب بود. باور کنید موضوع قهر آنها به حدی خنده دار است که خودشان هم نمی دانند، دقیقا چیست. شاید سوءتفاهمی ساده، بدگمانی، چه می دانم، اما من خسته شده ام!

خاله بزرگم ۶۰ ساله است و بیماری قلبی دارد؛ نمی دانم اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد مادرم چه طور خودش را به خاطر این سال های دوری خواهد بخشید. من کوچک تر از آن هستم و نمی دانم آیا حق دارم یادشان بدهم که گذشت کنند یا نه. هر سال عید دلم می خواهد بگویم به جای خانه تکانی، قلب هایشان را از کینه بتکانند و تمامش کنند. اما نمی دانم چطور از ایام عید به عنوان بهانه آشتی استفاده کنم.

اکرم: می دانید خانم دکتر، من نمی دانم همه این حرف های پرمهر را چه طور به خاله ها یا مادرم بگویم؟ به نظر شما می توانم با کمک یک بزرگ تر و روبه رو کردن آنها، بخواهم با هم آشتی کنند؟

بله، به عقیده من برای پایان چنین کدورت ها و قهرهایی بین خواهر و برادرها و یا دوستان، یک نقطه شروع لازم است. گاهی خودشان خجالت می کشند یا حس می کنند که نباید غرور خودشان را بشکنند و پیش قدم شوند و بنابراین اگر یک تسهیل گر در این میان باشد بسیار کمک کننده است ولی نکات مهمی وجود دارد که افراد آشتی دهنده و به خصوص دو طرف دعوا و قهر باید بدانند. اول اینکه شما فقط باید در مکانی مناسب، مثلا در یک مراسم دیدار عید، قراری ترتیب بدهید و زمینه دور ریختن عواطف منفی آنها را فراهم کنید و حتما لحظات خوبی که آنها با هم داشتند و به دست فراموشی سپرده شده را یادآوری کنید.

تعریف کنید که این دو خواهر در فلان موقعیت های خاص که شما کوچک بودید یا نوجوان بودید چه طور عاشقانه در کنار هم بودند، چه روزگار خوشی داشتند، چه قدر مادر و پدرشان به آنها توصیه می کردند فداکار و صادق باشند و از این قبیل صحبت ها. سپس همان طور که مرسوم است مراسم روبوسی برگزار شود. معمولا در این مرحله دیگران می گویند هر چه بوده را فراموش کنید و کینه ها را به دور بیندازید ولی اشکال کار در همین جاست. قدم های بعدی این آشتی را باید خود دو نفر بردارند و در موقعیتی مناسب ریشه ها و عواملی که باعث شد تا رابطه شان به قهر برسد بررسی کنند.

جستجو کنند که چه اتفاقی افتاد که در این سیکل معیوب افتادند و چرا همه لحظات خوب قبل فراموش شان شد. در این حل و فصل باید فقط طرفین قهر حضور داشته باشند و اگر در همان مجلس و در حضور دیگران این حرف ها زده شود، اغلب اوقات اوضاع بدتر می شود چون دیگران هم نظرات مختلفی می دهند و مثلا می گویند: «راست می گه، تو بزرگ تر بودی و نباید چنین و چنان می کردی!» پس قدم دوم بعد از آن مهمانی آشتی دادن و مرور لحظات خوب که سال ها برای شکل گیری آن رابطه اعتبار و سرمایه صرف شده بوده و حالا یک دفعه فراموش شده و خاک خورده است، می باشد. باید دو خواهر قراری دو نفره بگذارند و در آن گفتگوی صمیمانه، وقتی حالشان خوب است، سر صحبت را باز کنند و کشف کنند چرا دچار این سوءتفاهم شدند.

اکرم: ولی خانم دکتر! این طوری دوباره دعوایشان می شود. این ریشه یابی به چه دردی می خورد؟

البته چون از موضوعات تلخ حرف می زنند ممکن است حتی حال خوبشان هم به بدی تبدیل شود اما ما توصیه می کنیم این صحبت کردن تا آنجایی پیش رود که در حد آستانه تحمل شان باشد. اگر یکی متوجه شد امکان دارد کنترل خود را از دست بدهد باید مثلا بگوید خب برای این دفعه بس است. من یک چای بیاورم و خلاصه سوژه را عوض کنند و توقف و ادامه بحث به جلسه بعد موکول شود. درست است که پروسه مرور و زنده کردن ماجراهای دردآور گذشته غمگین و تلخ است اما باید حتما به آن پرداخته شود تا اولا آن دردها یا سوءتفاهم ها با توضیح منطقی التیام یابد و در دل شما عقده نشود و دوم اینکه راهی پیدا کنید که آن اشتباه در آینده تکرار نشود و یک بحران و تنش جدید درست نکند.

مثلا من به شما می گویم، تا شنیدم شما نزد خانم فلانی از من بدگویی کردی ناراحت شدم. نتوانستم خشمم را کنترل کنم و فکر کردم بهتر بود سوءتفاهم ات را با خودم مطرح می کردی تا اینکه گله مرا نزد او بگویی. او نه فقط اعتبار مرا در محل کارم زیر سوال برد بلکه هرچه خودش دوست داشت بگوید از قول تو گفت و آبرویم را ریخت. از این به بعد هر نقطه تاریکی در حرف و رفتارم دیدی از خودم بپرس. یا علتش را می گویم یا توضیح می دهم که سوءتفاهم نشود. من و تو دوست هستیم. اگر مشکل مان را با هم حل نکنیم، دیگرانی که سودجو هستند، هیزم در آتش ما می ریزند. پس بیا دیگر نگذاریم هیچ حرفی بین ما در هاله ای از ابهام بماند.

● حرف آخر

ایام عید فرصت خیلی خوبی است که به بهانه این جشن باستانی که بیانگر هویت ما ایرانی هاست، عواطف منفی را از خود دور کنیم و مثل درختان و زمین با بهار، دوباره نو شویم. عید ما و تحویل سال نو با خودش پیام های زیادی دارد که اگر کمی دقت کنیم متوجه آنها می شویم. همین دید و بازدیدها می تواند زمینه رفع کدورت های سال قبل باشد. می تواند بهانه تجدید دیدار باشد. بهانه ای برای اینکه به خاطر خودمان و نه به خاطر دیگران، کینه ها و خشم ها را دور بریزیم تا سال توام با آرامشی را شروع کنیم. گاهی وقت ها که با طرفین دعوا یا قهر صحبت می کنید متوجه می شوید آنها، طرف مقابل را مستحق این بخشش نمی دانند و حاضر به آشتی کردن نیستند.

نکته همین جاست که آنها نمی دانند باید به خاطر خودشان و برای اینکه عواطف منفی را از خود دور کنند تن به آشتی بدهند. باید با خود بگویند حیف است که سلامت روح و جسم خودم را با انباشته کردن تلخی این خشم و کینه به خطر بیندازم. ممکن است آن آدم به نقطه استحقاق از نظر شما نرسیده باشد اما خود شما آیا استحقاق مصون ماندن از آسیب های روانی را ندارید؟ ! گذشته از همه این حرف ها باید یادمان باشد همین آدمی که الان مورد غضب و قهر ماست قبلا با ما لحظه های خوبی هم داشته، لحظات نابی که پر از فداکاری، مهربانی و صداقت بوده است. نباید تلخی یک سوءتفاهم یا حتی یک اشتباه باعث شود روی همه آن لحظات زیبا چشم ببندیم. این بی انصافی است.


الهه رضائیان
سايت سلامت
10-30-2013 04:28 AM
زيارة موقع العضو عرض جميع مشاركات هذا العضو إضافة شكرا لك إقتباس هذه الرسالة في الرد
إضافة رد 


المواضيع المحتمل أن تكون متشابهة .
الموضوع : الكاتب الردود : المشاهدات : آخر رد
  Much to improve on Guardiola is enjoying a superb start to his second acuvaktiq 0 55 10-13-2017 10:58 AM
آخر رد: acuvaktiq
  And Emily Fridlund They are up against veterans such edafofzar 0 44 10-13-2017 10:13 AM
آخر رد: edafofzar
  Contributor when he began reporting on claims eqsapize 0 51 10-13-2017 10:07 AM
آخر رد: eqsapize
  Fantasy long dominated by Western mythology are growing more eqsapize 0 36 10-13-2017 08:53 AM
آخر رد: eqsapize
  Family of a 14yearold South Dakota girl qoptazzic 0 44 10-13-2017 08:27 AM
آخر رد: qoptazzic
  About various waterways around the world from osogilso 0 49 10-13-2017 08:03 AM
آخر رد: osogilso
  Tegan Martin 25 swaps her bikini for tiny shorts as othiwluko 0 42 10-13-2017 07:54 AM
آخر رد: othiwluko
  Speaking during an event hosted by the University of Oxford ectifexr 0 41 10-13-2017 07:22 AM
آخر رد: ectifexr
  Years after retiring from the sport tennis legend Andre Agassi ohuraculi 0 55 10-13-2017 07:21 AM
آخر رد: ohuraculi
  Pioneering electronic music bands like Depeche Mode ectifexr 0 52 10-13-2017 06:56 AM
آخر رد: ectifexr

التنقل السريع :


مستخدمين يتصفحوا هذا الموضوع: 2 ضيف
بحث مخصص فقط لموقع دفائن Defaen.com
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.